بلاگ

اجزای کات اوت فیوز

اجزای کات اوت فیوز

اجزای کات اوت فیوز: فیوز عنصری قطع کننده است که قسمت‌های گوناگون آن به‌گونه‌ای سازمان‌بندی شده است که می‌تواند زمانیکه جریان عبوری از آن بیش از مقدار تعیین‌شده باشد، جریان را قطع کند. فیوز می‌تواند همه‌ی وظایف مربوط به دیگر قسمت‌های قطع کننده را نیز به‌صورت کامل انجام دهد.
کات اوت فیوز یا فیوز قطع کننده از نمونه تجهیزاتی است که برای جدا سازی سریع قسمت‌هایی که دچار اشکال شده‌اند از سایر قسمت‌ها در دستگاه‌های توزیع انرژی الکتریکی استفاده می‌شود.
معمولاً ترانسفورماتورهای توزیع به‌وسیله‌ی یک کات اوت فیوز به خطوط اولیه اتصال داده می‌شوند. فیوز کات اوت دارای عنصری ذوب شونده است که درصورت بروز مشکل، این عنصر ذوب می‌شود و منجر به قطع شدن اتصال الکتریکی ترانسفورماتور از خط می‌شود و درنتیجه، از زیان دیدن ترانسفورماتور و بروز خطا در مدارهای اولیه جلوگیری می‌کند.
بروز مشکل در مدارهای اولیه امکان دارد سایر ترانسفورماتورها و مشترکین را هم تحت تأثیر قرار دهد. به‌منظور جدا کردن مدارهای اولیه‌ای که دچار خطا یا اضافه‌بار شده‌اند، از بقیهٔ بخش‌های سالم مدار نیز از این فیوزها استفاده می‌شود. اصلی‌ترین کاربرد این فیوزها حفاظت از بانک‌های خازنی، ترانسفورماتورها و خط است.
مأمورین خط از طریق چوب‌دست‌های عایقی به نام هات‌استیک کات اوت فیوز را از روی زمین باز می‌کنند.
کات‌ اوت فیوز قابلیت استفاده به‌عنوان یک سکشنالایزر مجاور مدار شکن‌های ریکلوزر را نیز دارد به شرطی که سازوکارهای لازم در آن در نظر گرفته‌ شده باشد.
باید توجه نمود که عملکرد درست و مناسب سیستم قدرت، در گرو برطرف کردن اشکالات به‌وجود آمده در سریع‌ترین زمان ممکن است.

اجزای کات اوت فیوز

اجزای اصلی کات اوت فیوز

قسمت ثابت فیوز است که وظیفه‌ی اتصال ترمینال‌های فیوز به مدار خارجی را بر عهده دارد هم‌چنین دارای همه‌ی بخش‌های لازم برای عایق سازی است.

قسمت رسانای فیوز است که به ترمینال متصل و به اتصال بین لینک فیوز آن را گیر خواهند داد.

به قسمتی از فیوز گفته می‌شود که شامل المان‌های فیوز است و می‌بایست بعد از عمل فیوز تعویض شود.

قسمت متحرک فیوز است که به‌منظور حفاظت از لینک فیوز طراحی‌شده است. ضمناً لازم به ذکر است که فیوزگیر شامل لینک فیوز نیست.

قسمت هادی فیوزگیر است که به لینک فیوز متصل می‌شود به این صورت که به کنتاکت پایه فیوز گیر داده می‌شود.

به مجموعه‌ی پایه فیوز و حامل مربوط به آن نگهدارنده ی فیوز می‌گویند.

قسمتی از رسانای یک لینک فیوز است به‌گونه‌ای که به اتصال پایه فیوز و یا اتصال فیوزگیر، گیر داده‌شده است.

قسمتی از فیوز است که هنگامی‌که فیوز عملکردش را انجام می‌دهد باید ذوب شود.

قسمتی از فیوز است که عملکرد فیوز را نمایان می‌کند.

انواع کات اوت فیوز از لحاظ ساختمان

تفاوت کات اوت فیوز باز و بسته

تفاوت کات اوت باز و کات اوت بسته

در کات اوت فیوزهای باز، محل قرارگیری لینک فیوز میان دو نگهدارنده است و در کات اوت فیوزهای نوع بسته، محل قرارگیری لینک فیوز درون محفظه‌ای بسته محصور شده است. در کات اوت فیوزهای نوع فنری به‌وسیله‌ی دو فنر تحت‌فشار، لینک فیوز به پایه فیوز اتصال داده می‌شود.

 

انواع کات اوت فیوز ازنظر سرعت عملکرد

کات اوت فیوزها ازنظر سرعت عملکرد در برابر جریان‌های نادرست به دو نوع کندکار T و تندکار K دسته‌بندی می‌شوند. نوع دیگری از کات اوت فیوز به نام تند کند TK نیز ساخته‌شده است.

اطلاعات روی پلاک مشخصات کات اوت فیوز

سخن نهایی

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد اجزای کات اوت فیوز، محصول و یا نحوه‌ی خرید آن، می‌توانید از طریق سایت و یا شماره تماس با ما ارتباط برقرار کنید. مشاوران یراق سازه عماد، با افتخار در این زمینه راهنمای شما خواهند بود. نظرات و سؤالات خود را برای ما کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *