بلاگ

انواع پیچ و مهره

انواع پیچ و مهره

انواع پیچ و مهره: پیچ و مهره صنعتی در ابعاد و اندازه‌ها و ظاهر‌های مختلف طراحی و تولید شده است. این پیچ و مهره‌ها از طریق دستگاه‌های استاندارد از جنس استیل، فولاد ضد‌زنگ و پلاستیک، برنج، تیتانیوم، آلومینیوم، آلیاژ مس و در نهایت آهن تهیه می‌شوند؛ لذا دارای انواع مختلفی هستند.

از لحاظ ویژگی‌های ظاهری به دسته‌های متنوعی تقسیم می‌شوند. پیچ و مهره وسایلی هستند که سبب داشتن شیار‌های مارپیچ که تحت عنوان رزوه خوانده می‌شود برای اتصال انواع اشیا به کار می‌رود.

 

از جمله انواع پیچ و مهره می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

» پیچ و مهره تخت

پیچ و مهره تخت جزء متعلقاتی محسوب می‌شوند که به‌صورت کامل در اشیاء فرو می‌روند. این پیچ از کاربرد بسیاری برخوردار است.

» پیچ و مهره گرد

پیچ و مهره گرد از جمله متعلقاتی هستند که سرگرد دارند و به‌صورت کامل در مواد فرو نمی‌روند؛ سر آنها بیرون می‌ماند تا در آینده باز شوند و دسترسی به آن‌ها آسان باشد.

» پیچ چوب

پیچ چوب از نیمه رزوه تهیه شده است و برای اتصال انواع اشیای چوبی به‌کار می‌رود. رنگ این پیچ به صورت زرد یا نقره‌ای است. این پیچ‌ها برای افزایش استحکام دارای پوشش زینک یا استیل هستند.

» پیچ ماشین

این پیچ‌ها دارای روکش زینک و پروسس زرد و نقره‌ای هستند؛ دارای نوک تخت و در طول ساقه دارای رزوه هستند. در صنایع الکترونیک کاربرد بسیاری دارند.

» پیچ نوک بر

این پیچ‌ها شبیه پیچ ماشین هستند، با این تفاوت که در قسمت سر آنها، یک بریدگی دیده می‌شود. این پیچ برای بستن نیاز به گشتاور بالا دارد.

» پیچ فلز

پیچ فلز برای اتصالات فلز و ورق‌های فلزی استفاده می‌شود و در برخی موارد برای پلاستیک و فایبرگلاس استفاده می‌شود. پیچ فلزی برای اتصال فلز به چوب نیز قابل استفاده است. این پیچ با سر دو‌سو و چهار‌سو و واشردار در بازار ارائه می‌شوند.

» پیچ نوک مته‌ای

این پیچ‌ها دارای نوک مته‌ای هستند و از جنس استیل استنلس است. پیچ نوک مته‌ای به‌صورت شش گوش، واشر‌دار و دو‌گوش تولید می‌شود.

پیچ شش گوشه

» پیچ شش گوش

همانطور که از نام پیچ مشخص است، دارای شش گوش است و برای باز و بسته‌کردن آن از آچار و آچار فرانسه استفاده می‌شود. این پیچ به‌صورت تمام رزوه نیز ارائه می‌شود؛ این پیچ دارای پوشش خشک و استیل و گالوانیزه است.

» پیچ‌های مغزی

پیچ‌های مغزی برای محکم کردن سطح‌های مختلف استفاده می‌شود؛ مهم‌ترین انواع این پیچ‌ها شامل پیچ آلن، پیچ گوشتی‌خور، نوک‌تیز و سوکتی است. پیچ سوکتی که پرکاربرد‌ترین پیچ‌های مغزی هستند، روی سر خود یک فرورفتگی دارند و برای باز و بسته شدن نیازمند آچار مخصوص به‌خود هستند.

» پیچ لگ

این پیچ دارای ظاهری مانند پیچ چوب است. سر آن به‌صورت شش گوش، چهار گوش و دو‌گوش طراحی شده است. این پیچ با گشتاور بالا بسته می‌شود؛ به‌همین دلیل دارای انتهایی به صورت مخروطی شکل است.

» پیچ با سر مخروطی

پیچ با سر مخروطی به‌صورت انکر بولت یا رول بولت تولید می‌شود. این پیچ دارای یک استوانه و واشر و مهره است. برای مواردی مانند کار با بتن استفاده می‌شود.

» پیچ یو بولت

پیچ یو بولت به شکل U طراحی و تولید شده است و برای سطوح گرد مانند بستن لوله استفاده می‌شود.

» پیچ بالابر آسانسور

این پیچ دارای سطح نرم و پلاستیکی است و برای بستن تسمه و سطوح مختلف آسانسور استفاده می‌شود. پیچ بالابر با آسانسور دارای سر با قطر بزرگ است. پیچ بالابر آسانسور به‌صورت چهارگوش، شش گوش و دو‌گوش ارائه می‌شود. این پیچ دارای سر تخت است.

 

مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید این محصولات در دسته پیچ و مهره

» پیچ چشمی

پیچ چشمی‌ دارای یک حلقه است که امکان اتصال انواع طناب و زنجیر را فراهم می‌کند. این پیچ به‌عنوان تکیه گاه استفاده می‌شود و در برخی مدل‌ها دارای نوک تیز خودکار است.

» پیچ اجاقی

پیچ اجاقی از انواع پیچ خودرو محسوب می‌شود. این گیج دارای سری گرد یا تخت است و به‌صورت کامل رزوه شده است. جنس آن از فولاد درجه پایین است. این پیچ به همراه مهره مربعی شکل یا شش ضلعی برای اتصال به قطعات ورق فلزی استفاده می‌شود.

» پیچ کنترل کشش

پیچ کنترل کششی از جمله پیچ‌هایی است که دارای اسپلاین در انتهای ساقه هستند. این پیچ‌ها در تهیه قابل فولادی استفاده می‌شود.

انواع پیچ و مهره

» پیچ شانه‌ای

پیچ شانه‌ای دارای یک قسمت میانی است که از استحکام بالایی برخوردار بوده و تقویت شده است. در اصطلاح پیچ انباری خوانده می‌شود؛ این پیچ در محل‌هایی که بار‌های برشی و خمشی بر پیچ وارد می‌شود کاربرد دارد.

» پیچ بت

پیچ بتن از انواع پیچ‌هایی هستند که در اصطلاح پیچ بنایی خوانده می‌شوند و برای اتصال اشیایی مانند چوب، پلاستیک و فلز به بتن کاربرد دارند. رنگ این پیچ آبی است و برای نصب آن از دریل چکشی استفاده می‌شود تا کمترین خطا به وجود آید.

» پیچ دیواری

این پیچ به‌عنوان پیچ همه کاره در صنعت خوانده می‌شود. انتهای پیچ به‌صورت مخروطی بوده و برای اتصال اشیای مختلف به دیوار استفاده می‌شود.

» پیچ لنگر

این پیچ دارای ساق غیر‌مخروطی بوده و قسمتی از آن در بتن و خارج از بتن قرار می‌گیرد. این پیچ در اصطلاح انکر بولت خوانده می‌شود.
پیچ و مهره‌ها انواع مختلفی دارند. لیست انواع پیچ و مهره به‌صورت زیر است:

» مهره ماشین

مهره ماشین به‌صورت چهار گوش و شش‌گوش تولید می‌شود. از کوچکترین مهره‌ها محسوب می‌شود.

» مهره واشردار

مهره واشر دار واسطه بین مهره و بدنه است و حلقه‌‌ای از جنس فلز و لاستیک و واشر دارد.

» مهره کوپلینگ

این مهره برای چسباندن دو قطعه رزوه استفاده می‌شود؛ به‌همین دلیل طول آن‌ها بلند است.

» مهره بالدار

مهره بالدار از جمله مهره‌هایی هستند که دارای شکل خروسی بوده و برای تنظیم ارتفاع میز و پایه دوربین استفاده می‌شود.

» مهره شیاردار

مهره شیاردار از جمله مهره‌های شیاردار هستند که برای عبور پین تعبیه شده است. در مقابل لرزش و ضربه کاملاً مقاوم خواهد بود.

» مهره کی

این مهره در جهت اتصال با قطعه کار یک واشر فنری دارند. با افزایش فشار لبه‌های آن باز می‌شود و فشار روی قطعه بیشتر می‌شود.

 

فروشگاه اینترنتی یراق سازه عماد ارائه دهنده انواع پیچ و مهره، مقره، است. در صورت هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگو باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *