وینچ کلمپ

وینچ به‌وسیله یا ابزاری گفته می‌شود که بتواند اجسام را به شکل زاویه‌دار یا افقی جابجا کند. وینچ‌های کلمپ یا کلمپ‌های متصل شونده، ابزاری هستند که برای متصل کردن کابل‌های برق سرویس اکثر مشترکین به شبکه برق فشار ضعیف استفاده می‌شوند. وینچ کلمپ در بیشتر حوزه‌های صنعتی، مخصوصاً حوزه برقی، بسیار کارآمد و پرمصرف است؛ به‌طوریکه در اکثر شبکه‌های زمینی یا هوایی فشار ضعیف از وینچ‌های کلمپ برای متصل‌کردن کابل‌های آلومینیومی و مسی به‌ یکدیگر استفاده می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی و مهم وینچ کلمپ، توانایی جدا‌شدن آن از هم است. به این شکل که اتصال آن به کابل یا سیم دائمی نیست و این خاصیت یا امتیاز را به اپراتور می‌دهد تا هر وقت که ضروری یا لازم بود، بتواند کابل یا سیم را از وینچ جدا کرد.
انواع مختلف وینچ‌های کلمپ در اندازه‌های گوناگون 1*1 و 1.5*1.5 و 2*2 ساخته می‌شوند. معمولاً هرسیم یا کابل وینچ‌های کلمپ، در بخش‌های مربوط به خود قرار می‌گیرد و باید درموقع تعیین وینچ‌های کلمپ، به‌اندازه و جنس سیم‌های آن دقت شود و جنس بیشتر وینچ‌های کلمپ از ورقه‌های آلومینیومی و سیم‌های نازک فولادی تشکیل می‌شود.
این نوع از وینچ‌ها برای مهار کردن کابل‌های خود نگهدار فشار ضعیف، توسط پیچ‌های دم‌خوکی و با یک تسمه نگه‌دارنده کابل روی پایه ابتدایی نصب می‌شوند و همچنین قابلیت قرارگیری یا نصب در خطوط افقی تا حداکثر 80 درجه زاویه را دارند.

خرید کلمپ کابل خود نگه‌دار

امروزه کلمپ‌های کابل خود نگهدار، جایگزینی برای شبکه‌های فشار ضعیف بدون روکش هستند و به‌علت ویژگی‌های فراوانی که دارند، از جایگاه مناسبی نسبت به سایر ابزارآلات برای خرید برخوردارند. این نوع از کلمپ‌ها بیشتر در شبکه‌های هوایی کابل خود نگهدار فشار ضعیف یا متوسط کاربرد دارند. محل قرارگیری این نوع از کلمپ‌ها، فضاهای عبور سیم با زاویه‌های کمتر از 75 درجه یا بیشتر از 150 درجه هستند. اصولاً برای این زاویه‌ها نوع‌های دیگر کلمپ قابل‌استفاده نبوده و باعث آسیب رساندن به کابل‌ها در مکان زاویه‌ها می‌شود. اصولاً برای خرید کلمپ‌های کابل خود نگهدار باید یکسری از نکات مربوطه حتماً رعایت شوند؛

✅ کلمپ‌های کابل خود نگهدار باید دارای دندانه‌هایی باشند تا این دندانه‌ها در هنگام نصب، ضمن سوراخ کردن روکش‌ها با هادی سیم‌ها هم ارتباط برقرار کنند.

✅ باید به مواردی مثل نوع کاربرد آن، اندازه، جنس، سبک بودن و… توجه ویژه‌ای کرد.

یکی از موارد بسیار اساسی در مورد خرید کلمپ کابل خود نگهدار این است که افراد شاخص‌ترین و کارآمدترین مدل یا برند و همچنین باکیفیت‌ترین نوع کلمپ را خریداری کنند و معمولاً برای خرید کلمپ کابل خود نگهدار می‌توان به شیوه‌ی خرید اینترنتی یا خرید حضوری اقدام کرد. قیمت کلمپ‌های کابل خود نگهدار وابسته به نوسانات بازار و میزان تقاضا برای این ابزار است ولی در کل قیمت این ابزار در حدود قیمت سی الی صد هزار تومان است.

کاربرد وینچ کلمپ

انواع وینچ کلمپ را با بهترین کیفیت، از فروشگاه اینترنتی یراق سازه عماد تهیه کنید.

کاربرد وینچ کلمپ کابل خود نگهدار

کاربرد وینچ‌های کلمپ کابل خود نگهدار به اینصورت هستند که هر کابل در قسمت یا شیار مربوط به خود جای می‌گیرد و در آخر پیچ‌‎های آن به هم محکم می‌شود. داخل هر یک از این قسمت‌ها روزنه‌هایی وجود دارد که پایداری و استقامت مکانیکی کابل‌های خود نگهدار را زیادتر و ایمن‌تر می‌کند و همچنین بهتر است که تعیین وینچ کلمپ کابل خود نگهدار، بر اساس جنس، کارایی فرد، استاندارد لازم و اندازه سیم یا کابل انجام بشود.

 

اصولاً وینچ‌های کلمپ کابل خود نگهدار نقش اساسی و تعیین‌کننده‌ای در برقراری ارتباط با شبکه‌ها و بهبود ویژگی و کیفیت احداث آن دارند. در این ابزار تسمه‌های آلومینیومی استفاده‌شده، کابل‌های خود نگهدار را در برمی‌گیرند و مانع تشکیل فاصله بین رشته‌های کابل و مسنجر می‌شوند. استفاده از کلمپ‌های کابل خود نگهدار در خطوط فشار ضعیف سبب به وجود آمدن مشکلات و آسیب‌های جانبی و جانی می‌شود و یا درصورتیکه ایمنی شبکه‌های برقی رعایت نشده باشد، مورداستفاده و مصرف قرار می‌‎گیرند.

از رایج‌ترین این موارد می‌توان به مسیرهایی اشاره کرد که شامل طول و عرض حداقل بوده و یا در آن‌ها مشکلات یا موانعی مثل درخت یا سایر اجسام وجود داشته باشد. وینچ کلمپ کابل‌های خود نگهدار شامل روکش‌های فولادی، هادی‌های آلومینیومی و عایق‌های پلی‌اتیلن شبکه‌ای هستند و برای قرارگیری این وسیله به روی پایه‌ها احتیاج به چند کابل نگه‌دارنده بوده و همچنین جنس این سیم‌ها برای کابل‌های فشار ضعیف از آلیاژهای آلومینیوم و برای کابل‌های فشارقوی از فلزات فولادی است و در آخر برای متصل کردن سیم‌های سرویس برقی افراد به شبکه‌های فشار ضعیف یا در مواردی فشارقوی از این مدل یا نوع وینچ‌ها استفاده می‌شود.

به‌روز رسانی در تاریخ ۲۷ مهر ۱۴۰۰