بلاگ

پیچ خشکه چیست؟

پیچ خشکه چیست

پیچ خشکه همان پیچ فولادی است؛ پیچ و مهره خشکه، پیچ و مهره‌ای هست که از فولاد ضدزنگ در ساخت آن‌ها استفاده می‌گردد. این پیچ  یکی از مقاوم‌ترین نوع پیچ است. پیچ‌ها از نظر شکل رزوه، گرید، ظاهری و … به مدل‌های مختلف و متفاوتی تقسیم‌بندی می‌شوند؛ ولی هر مدل پیچی که از فولاد ساخته و تشکیل‌شده باشد، خشکه می‌نامند.

پیچ‌ها با توجه به موادی که در ساخت آن‌ها به کار می‌رود به چند گروه تقسیم‌بندی می‌گردد. برای تولید پیچ و مهره‌های خشکه از موادی همچون آلیاژ مس و تیتانیوم، برنج و پلاستیک، استیل و فولاد ضدزنگ، فولاد و نیز آلومینیوم استفاده می‌گردد.

جنس پیچ خشکه

نحوه تولید پیچ خشکه

چگونگی تولید پیچ و مهره خشکه به این صورت است که اول از مفتول CK45 استفاده می‌گردد و سپس پس از قالب‌گیری و کشش در دستگاه مخصوص پیچ و مهره خشکه تولید می‌گردد.

این پیچ‌ها به‌طور تمام دنده و نیم دنده تولید گشته که هر دو نوع این پیچ‌ها دارای کاربردهایی فراوان هستند و اتفاقاً در پیچ‌های خشکه، نوع نیم دنده‌ی آن کاربرد فراوانی دارد؛ همچنین پیچ‌های خشکه در دنده درشت، دنده اینچی و دنده‌های میلی‌متر معمولی تولید می‌گردد و پرمصرف‌ترین نوع آن‌ها دنده میلی‌متر است، اما در مصارفی مثل خودروسازی از نوع دنده اینچی و درشت استفاده می‌گردد.

پیچ و مهره‌های خشکه علاوه بر نوع خود رنگ و یا همان سیاه آن، به‌صورت گالوانیزه داکرومات و گرم و سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گرید در نام‌گذاری پیچ و مهره

ویژگی‌های مشخص‌شده و نمایان یک پیچ را گرید آن نشان می‌دهد. گرید که یک عدد هست، به ما نشان می‌دهد که یک پیچ از چه مواد اولیه‌ای تولید می‌شود، سختی و مقاومت پیچ تا چه اندازه است و یا میزان تحمل بار و استحکام پیچ نیز تا چه مقدار است. از پرکاربردترین پایه‌های مصرفی در ساختمان‌سازی و صنعت گریدهای 8.8 و 10.9 و 12 است. بیشترین کاربرد را گرید 10.9 دارد، به علت اینکه دارای ویژگی‌های استاندارد و استحکام است.

مشخصات فنی پیچ و مهره خشکه

پیچ و مهره‌های خشکه باری معادل 80 کیلوگرم را برخود تحمل می‌کنند که حدوداً  بیشتر از 30 کیلوگرم پیچ‌های آهنی است. در ساختار پیچ و مهره خشکه درصد کربن بالاتری نسبت به پیچ آهنی وجود دارد که به‌این‌علت باعث بالا رفتن سختی آن به میزان معتنابه‌ای نسبت به پیچ آهنی می‌گردد. این نوع پیچ‌ها در بازار معمولاً به شکل گالوانیزه گرم یا سرد موجود است.

مهره‌های آهنی دوام و استحکام مناسبی را برای متصل کردن ایجاد نمی‌کنند و اتصال پیچ و مهره‌های خشکه همراه با مهره گرید 8 یا 10 انجام می‌گیرد.

جنس پیچ خشکه

جنس پیچ فولادی یا پیچ و مهره خشکه از فولاد آلیاژی یا کربن استیل است که این پیچ‌ها در سه دسته تقسیم ‌بندی می‌شوند:

تفاوت دو نوع پیچ خشکه 10.9 و 12.9

پیچ گرید 12.9 پیچی است با مقاومت کششی حداقل 1040N/mm2 و استحکام و سختی کششی 385 – 435Hv10

پیچ گرید 10.9 پیچی است با مقاومت کششی حداقل 1040N/mm2 و استحکام و سختی کششی 320 – 380Hv10

پیچ گرید 10.9 در مقایسه با نوع گرید 12.9، سختی کم‌تری دارد و از لحاظ استحکام کششی نیز، ضعیف‌تر عمل می‌کند.

استاندارد پیچ خشکه

برای بکارگیری و ساخت این پیچ استانداردهای متفاوتی است، همچون iso یا astm و یا din. نمونه‌هایی از پرکاربردترین این استانداردها برای این پیچ‌‌ها به موارد زیر اشاره شده است:

» شش‌گوش اچ وی din 6914 یا EN 14399

» شش گوش تمام رزوه din 933 یا iso 4017

» شش‌گوش نیم رزوه din 931 یا iso 4014

موارد مصرف پیچ خشکه

پیچ فولادی یا پیچ و مهره خشکه از اتصالات پرمصرف هستند که در اکثر صنایع همچون ساختمان‌سازی، سوله‌سازی، صنایع نفتی، ماشین‌سازی، قطعه‌سازی، پتروشیمی و …. کاربرد دارند.

برای پوشش این نوع پیچ‌ها از انواع پوشش‌هایی همچون داکرومات، آبکاری گالوانیزه سرد و گرم مورد استفاده می‌گیرد، ولی برای نوع گرید 10.9 هرگز نباید از گالوانیزه گرم به کاربرد، زیرا موجب به‌وجود آورنده‌ی ترک‌های هیدروژنی در سطح پیچ می‌شود.

پیچ و مهره خشکه در کجا مصرف می شوند

تفاوت‌های پیچ خشکه و پیچ آهنی

این پیچ‌ها دارای شباهت‌ها و تفاوت‌هایی هستند. ما به مقایسه بین پیچ آهنی و خشکه در ذیل شرح داده‌ایم.

پیچ آهنی و پیچ خشکه دارای شباهت‌های زیادی هستند؛ برای مثال جنس این دو نوع خشکه و آهنی عموماً از کربن ساخته‌شده‌اند.

یکی دیگر از شباهت‌های پیچ آهنی و خشکه، مقاومت کم پیچ‌ها در برابر رخدادهای بیرونی است به صورتی که در مرحله‌ی آخر تولید پیچ آهنی و خشکه پوشش‌های متفاوتی را به پیچ‌ها اضافه می‌کنند.

تفاوت اصلی میان پیچ آهنی و خشکه در غلظت کربن موجود در پیچ‌ها است. پیچ و مهره خشکه مقدار بیشتری کربن را دارا هست و این ویژگی باعث می‌گردد که این نوع پیچ نسبت به پیچ آهنی مقاومت بیشتری را داشته ‌باشد.

پیچ و مهره خشکه، به علت غلظت بالای کربنی که دارند نسبت به پیچ آهنی انعطاف‌پذیری کمتری دارند. استحکام و دوام بالای پیچ‌های خشکه باعث شده تا قابلیت چکش‌خواری پایینی را داشته باشد.

همین تفاوت‌های ذکرشده باعث وجود تفاوت در کاربرد پیچ آهنی و خشکه شده است. از کاربردهای پیچ خشکه می‌توان به استفاده در صنعت سدسازی، خودروسازی و صنایع مشابه آن اشاره کرد و پیچ آهنی در ساخت قطعات مورداستفاده قرار می‌گیرد.

فروشگاه اینترنتی یراق سازه عماد ارائه دهنده انواع کابل خودنگهدار، مقره پلیمری، کابلشو و …. است. در صورت هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگو سوالات شما باشند.

نوشته شده در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *