کابل فشار ضعیف چیست؟

گستره ولتاژی كابل‌ فشار ضعیف (LV) كمتر از 3 کیلوولت است. اين گروه از كابل‌ها را می‌توان با نظر به نوع متریال مورد استفاده در عايق و روكش آن‌ها به گروه‌های گوناگونی مانند کابل فشار ضعيف عايق PVC، کابل فشار ضعيف عايق XLPE و علاوه بر این کابل فشار ضعيف ضد آتش دسته بندی نمود. کابل‌های فشار ضعیف ساختار ساده‌ای دارند؛ هادی کابل از رشته‌های به یکدیگر تابیده تهیه شده که روی آن عایق PVC و یا XLPE تعبیه می‌شود.

ضخامت عایق به‌گونه‌ای تعیین می‌شود که قادر به تحمل سطح ولتاژ موجود باشد و علاوه براین استحکام مکانیکی مطلوبی دارند. از میان فلزاتی که در نقش هادی در ساختار سیم‌ها و کابل‌ها به کار گرفته می‌شوند، مس از تمامی آن‌ها رواج بیشتری دارد و به‌طور معمول مس با درجه خلوص 99/5 درصد به‌کار می‌رود تا مانع از واکنش‌های شیمیایی ناشی از ناخالصی‌ها شود.

برای قابلیت انعطاف‌پذیری کابل‌ها جهت حمل و نقل و نصب، هادی را از تعدادی رشته‌های یکسان که به شکل مارپیچ دور یکدیگر تابیده می‌شوند، تهیه خواهند شد. در کابل‌های چند رشته می‌بایست از متریال مناسب برای فیلر و پر‌کردن فضای خالی استفاده گردد، به گونه‌ای که در صورت خمش کابل اختلالی ایجاد شود و بتواند 15 برابر قطر کابل در مسیر به‌آسانی خم شود.

وضعیت سکتور می‌بایست به نحوی باشد که کمترین فیلر مورد نیاز باشد و علاوه براین تحمل نیروی مکانیکی اعمال شده بر کابل در زمان نصب و خطا‌های شبکه بر مبنای استاندارد باشد. از لاستیک و پلاستیک برای عایق نمودن کابل‌های فشار ضعیف استفاده می‌گردد؛ اما لاستیک به‌دلیل بعضی از معایبی که دارد، در حال حاضر کمتر به‌کار گرفته می‌شود.

انواع کابل فشار ضعیف

انواع کابل فشار ضعیف با نام‌های اختصاری و جنس متریال به‌کار رفته در ساخت آن‌ها را برای شما نام می‌بریم:

خرید کابل فشار ضعیف

انواع کابل فشار ضعیف را با بهترین کیفیت، از فروشگاه اینترنتی یراق سازه عماد تهیه کنید.

جنس کابل فشار ضعیف چیست؟

جنس کابل‌فشار ضعیف در دو بخش مغزی و عایق را میتوان اینطور توصیف کرد که کابل‌های هادی از جنس مس یا آلومینیوم هستند. در شرایطی که بخواهیم از کابلی با هادی آلومینیوم برای کابل کشی هوایی استفاده کنیم، باید یک رشته آن فولاد باشد. مهم‌ترین و بیشترین عایقی که در ساختمان کابل‌ها بکار می‌رود،  پلی وینیل کلراید(P.V.C) است که پرتو دور یا پلاستیک نامیده می‌شود.

کاربرد کابل فشارضعیف

از کابل‌‌های فشار ضعیف به‌منظور انتقال برق در استفاده‌های متنوعی مانند روشنایی، برق‌کشی ساختمان‌‌های مسکونی و تجاری، تأسیسات و انتقال نیروی محرکه به الکتروموتورها با امکان نصب درون کانال و یا به شکل دفن در زمین به‌کار می‌رود. این نوع کابل‌ها به‌طور منحصر برای محل‌های عملیاتی که در آن به‌کار گرفته می‌شوند، طراحی شده‌اند.

علاوه بر این برای حذف اتصالات غیر‌الزامی و ایجاد صرفه اقتصادی قابلیت تولید و عرضه کابل‌های بزرگ در اندازه‌های بالا نیز در دسترس است. این گونه کابل‌ها با استفاده از عایق و روکش‌های مخصوص از استحکام مطلوبی در مقابل دما، آب و مواد نفتی بهره‌مند هستند. انعطاف‌پذیری مناسب نیز از سایر ویژگی‌های این گروه از کابل‌های فشار ضعیف به حساب می‌آید.

کابل فشار ضعیف در کابل کشی داخل لوازم الکتریکی کم مصرف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ لازم به ذکر است که با نظر به مدل کابل، در موارد مختلفی استفاده می‌شوند که متناسب با عملکرد و ساختار کابل باشند. قابلیت نصب کابل فشار ضعیف در درون کانال و یا به‌صورت دفنی در زمین، کاربردهای گسترده‌ای را به آن افزوده است. از این‌رو حوزه‌هایی همچون روشنایی و برق‌کشی مجتمع‌ها، تأمین برق مراکز تجاری و به‌کارگیری در سیستم‌های اطفاء حریق، تنها قسمت کوچکی از کاربردهای این نوع کابل‌ها را دربر می‌گیرد.

محیط‌هایی که در معرض حریق هستند، محیط‌های حساس دارای حرارت بالا، محیط‌های عملیاتی و … به‌طور کلی می‌توانند از مزیت‌های این نوع کابل‌ها در راستای بهبود وضعیت محیطی و ارتقا سطح امنیت استفاده نمایند.

استاندارد کابل فشارضعیف

استاندارد کابل فشارضعیف در ایران که مطابق با استاندارد‌های آلمان معمول شده است؛ ساختمان کابل‌ها با حروف الفبا مشخص طبقه‌بندی کرده است. در این روش حرف اول جنس هادی را مشخص می‌کند، N  علامت مس و NA علامت آلومینیوم است؛ حرف دوم عایق سیم‌ها را مشخص می‌کند. Y علامت پلاستیک و G علامت لاستیک است و در صورتیکه حرفی وجود نداشته باشد، عایق کاغذی مورد نظر است.

خرید کابل برق

کابل فشار ضعیف زره دار

کابلی را که در ساختمان یا اجزای سازنده آن لایه یا قسمتی به‌منظور افزایش استقامت مکانیکی مورد استفاده قرار بگیرد، می‌توان زره‌دار و مسلح نام‌گذاری نمود. این لایه قادر است به‌صورت مفتول (سیم) یا نواری از جنس آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه و سایر موارد مشابه باشد. این بخش در کابل از آن در مقابل فشارهای مکانیکی خارجی، تنش‌ها، ضرب‌دیدگی محافظت می‌نماید؛ به‌عبارت دیگر امکان نصب کابل فشار ضعیف زره‌دار در محلی که در برابر نیروهای خارجی آسیب‌زا قرار دارند، وجود خواهد داشت.

اکثر درخواست‌ها برای کابل‌های آلومینیومی فشار ضعیف زره‌دار در کشور از کابل مسی کمتر بوده و اغلب کابل‌های آرموردار فشار‌ضعیف از هادی مسی تشکیل شده‌اند؛ از این‌رو ساخت کابل زره‌دار همراه با هادی آلومینیومی در سطح ولتاژ فشار ضعیف به شکل سفارشی صورت می‌گیرد. کابل زره‌دار در برق فشار ضعیف در اغلب مواقع از جنس مس مفتول و در برق‌ فشار قوی از جنس آلومینیوم نیز در نقش ‌هادی استفاده می‌گردد.

کابل فشار ضعیف زره‌دار شامل انواع گوناگونی است و هر یک از آن‌ها را با نظر به استفاده‌ای که دارند، به‌کار گرفته می‌شوند. کابل‌های فشار ضعیف زره‌دار در مقابل درجه حرارت بالا از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. در مقابل، نیروهای مکانیکی با‌قدرت بیشتر قادر به مقاومت هستند و مانع از آسیب نیروهای خارجی می‌شوند. امکان تداخل ضد الکترومغناطیسی قوی، موجب بهبود ثبات انتقال قدرت خواهد شد.

در هر محل و محیطی که وضعیت آن مخل سلامت فیزیکی کابل‌ها خواهد بود؛ به‌کارگیری نوع زره‌دار آن‌ها ضروری به نظر می‌آید. مواردی همچون:

» گذر ماشین‌های سنگین و فوق سنگین از مکان نصب و دفن کابل

» وجود جانوران جونده

» سایر تنش‌های مکانیکی مضر

کابل فشار ضعیف شیلددار

کابل فشار ضعیف شیلددار از اقسام کابل‌های فشار ضعیف به‌شمار می‌رود و مشابه آن‌ها در ولتاژهای پایین‌تر از یک کیلوولت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌کارگیری شیلد در تولید این کابل‌ها، قابلیت کاربری به‌خصوص‌تری به این کابل‌ها می‌بخشد. شیلد و زره از یک لحاظ که پوششی حفاظتی در ساخت کابل‌های متنوع هستند، مشابه یکدیگر می‌باشند؛ اما مقصود از استفاده‌ از آن‌ها یکسان نیست.

اکثر مواقع آن قسمت در ساختمان کابل‌ها که شیلد نامگذاری می‌شود و کابلی که شامل آن است را شیلددار می‌نامند، برای حفاظت الکترومغناطیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیلدها می‌توانند به‌شکل نوار مسی بافت مسی، بافت مسی قلع ‌اندود، فویل آلومینیومی با سیم تخلیه، بافت و نوار مسی و نوار آلومینیومی یا پلی‌استری باشند.

ولتاژ اسمی کابل‌های فشار ضعیفی که در محدوده 1000 ولت و کمتر از 1000 ولت قرار دارد، دو مدل کابل شیلد دار مرسوم‌تر هستند.

یک مثال از کابل برق با مس نیز محور (سازمانی) است که سطح مقطع تمامی شیلد مورد استفاده در آن‌ها به‌صورت یک رشته جداگانه در اندازه کابل بیان می‌شود. به‌طور مثال 6+6*1. کابل‌های کنترل و یا ابزار دقیق شیلد‌دار هستند که در آن‌ها شیلد بافته شده مسی در بیرونی‌ترین بخش پیش از روکش نهایی تعبیه شده است.

لازم به ذکر است که کابل‌هایی را که تحت عنوان فشار ضعیف شیلد‌دار وجود دارند، احتمال دارد تنها در دو خصوصیت فراسنج ولتاژ نامی و وجود شیلد به یکدیگر مشابه بوده و سایر خصوصیات آن‌ها همچون سایز هادی یا جنس عایق مختلف و متنوع باشد. امکان استفاده از نوع شیلد دار کابل فشار ضعیف در نقش ارت و یا اسکرین وجود دارد.

ساختار کابل فشار ضعیف

ساختار کابل فشارضعیف متشکل از قسمت‌های مختلف از جمله هادی، عایق، پوسته عایق، پوسته هادی، پوسته فلزی و هر کدام دارای ویژگی‌هایی مخصوص به‌خود هستند. اگر قصد دارید  کابلی کاملاً متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید، باید به فاکتور‌هایی از قبیل جنس و تعداد هادی کابل فشارضعیف ، سطح مقطع هادی، مواد عایق کابل‌فشار ضعیف را مد نظر قرار دهید. هر کدام از این کابل‌های کلاس متفاوتی که هر کدام ویژگی مربوط به خود را دارند.

برای مشاهده تمامی محصولات کابل برق کلیک کنید.

خرید کابل فشار ضعیف

اگر قصد خرید کابل فشارضعیف را دارید، در تکمیل توضیحات فوق باید گفت طیف گسترده‌ای از کابل‌های فشار ضعیف به‌صورت زیر است:

کابل‌های ضد آتش، مقاوم در برابر شعله، کابل‌های مسلح، کم دود، بدون هالوژن، مقاوم در برابر هیدروکربن‌ها و مواد نفتی توسط برند‌های تولید کننده داخلی و وارد کننده خارجی در بازار به فروش می‌رسد و شما نیازمند به اطمینان از کیفیت این محصول هستید. این کابل‌ها به صورت اختصاصی برای محیط‌های عملیاتی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، طراحی شده‌اند. بنابراین  پس از مشاوره با کارشناسان ما یک خرید آسان، مطمئن و بصرفه را تجربه کنید، چرا که سایت ما فروشنده مستقیم و بدونه واسطه این محصولات است.

 

به‌روز رسانی در تاربخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰