کابل فشار قوی

کابل‌ فشار قوی حداکثر تا 170 ولت ولت تولید می‌شوند. کابل‌های فشار قوی در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند. آن‌ها کابل‌های پلاستیکی هستند که با استفاده از پلی اتیلن متقاطع (XLPE) عایق‌بندی شده‌اند و نشان دهنده فناوری عایق درجه یک هستند.‌ هادی کابل‌های فشار قوی از آلومینیوم یا مس ساخته می‌شوند. کابل ولتاژ بالا بسیار قابل اعتماد در انتقال و توزیع نیرو، کابل کشی شبکه انتقال ملی، ایستگاه‌های الکتریکی و شبکه‌های شهری استفاده می‌شود. 

در صورت لزوم، کابل‌های فشار قوی می‌توانند از پلاستیک‌های ویژه ساخته شوند؛ این کابل‌ها کاملاً ایمن هستند و می‌توان آنها را در داخل خانه و در تونل‌ها نصب کرد. کابل فشار قوی سه فاز در ژنراتورهای الکتریکی یافت می‌شوند؛ این کابل‌ها به نیروگاه‌ها اجازه می‌دهد سه برابر بیشتر از برق تولید کنند، زیرا به‌جای دو سیم برق؛ جریان را از طریق سه سیم ارسال می‌کنند. به‌صورت کلی از کابل فشار قوی 20 کیلو ولت در موارد مختلفی مانند موارد زیر استفاده می‌شود:

کابل فشار قوی در رنگ‌های مشکی تولید می‌شود و کیفیت آن بسته به نوع روکش و نوع‌هادی به‌کار رفته در آن کاملاً متفاوت است. حداکثر توان آن، بسته به ظرفیت اسمی‌ آن دارد. تعداد لایه‌های موجود در آن نیز از معیار‌های انتخاب کابل فشار قوی است. کابل فشار قوی دارای سطح مقطع مختلف است و هنگام خرید از معیارهای مهم تلقی می‌شود.
طول این کابل‌ها بسیار بالا و نزدیک به 600 کیلومتر است. ظرفیت کل آن‌ها به 700 مگاوات می‌رسد.

این کابل‌ها در برند‌های مختلف مانند البرز الکتریک نور، افشار نژاد خراسان و همدان و سیمیا و … تولید می‌شود. برای تهیه و خرید انواع کابل فشار قوی از طریق راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید.

خرید و قیمت کابل فشار قوی

هنگام خرید کابل فشارقوی معیارهای فراوانی وجود دارد که مانع از تعیین کیفیت، اصالت، وزن و جرم کابل یا قیمت آن می‌شود. در بعضی از موارد ممکن است کابل‌هایی که کیفیت پایینی دارند، اما با قیمت بالا عرضه می‌شوند، ابزاری برای فروشنده باشد تا شما را متقاعد به کیفیت بالای آن کابل کند.

عواملی همچون: جنس مواد هادی، سطح مقطع، جنس مواد عایق، ولتاژ قابل عبور از کابل، مقدار مقاومت آن کابل در مقابل آسیب‌های محیطی بر کیفیت و قیمت کابل‌ فشارقوی بسیار تاثیرگذار است.

افزون بر مشخصاتی که کابل دارد، عوامل دیگری نیز همچون برندهای تولید کننده، تولید داخلی یا وارداتی بودن نیز قیمت کابلهای فشار قوی را تحت الشعاع قرار می‌دهند. به منظور بررسی کیفیت کابلهای فشار قوی می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

» نوع رسانای مورد استفاده: به طور معمول از آلومینیوم و یا مس، تحت عنوان رسانا در این کابل‌ها به کار می‌روند.

» حداکثر توان: این معیار برای اقسام مختلف کابل‌های قدرت مقدار متفاوتی دارد و علاوه بر این بر حسب شدت جریان قابل استفاده است.

» جنس عایق: پوشش انواع کابلهای فشار قوی نیز ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. از مرسوم‌ترین مواد مناسب برای عایق می‌توان به پلاستیک فشرده، پی‌وی‌سی و PE اشاره نمود.

» تعداد لایه‌ها: یکی از موارد دیگر در ارتباط با کیفیت کابل‌ ولتاژ بالا، تعداد لایه‌های آن است.

» عوامل دیگری همچون تعداد شاخه‌های رسانا‌ی موجود و سطح مقطع

 

خرید آنلاین کابل فشار قوی

انواع کابل فشار قوی را با بهترین کیفیت، از فروشگاه اینترنتی یراق سازه عماد تهیه کنید.

انواع کابل فشار قوی

کابل‌ فشارقوی بسته به ولتاژی که عبور می‌دهد و تعداد لایه‌ها، به سه نوع تقسیم می‌شود. هر یک از انواع این کابلها،  کاربرد منحصر به فردی دارند و در قسمت‌های معینی استفاده می‌شوند:

» کابل فشار قوی معمولی

با نظر به ولتاژ اسمی بین رسانا و زمین و همچنین ولتاژ اسمی میان رساناها، بالاترین ولتاژ شبکه در این گونه کابل‌ها 52، 72.5، 123، 146 و 170 کیلوولت است. دارای سطح مقطع نهایت 1600 میلی‌متر مربع و یک رشته‌ای هستند.

» کابل‌ فشار قوی زره ‌دار

این گونه کابل‌ها توسط غلاف جداکننده‌ای از جنس پی‌وی‌سی یا آرمور روکش شده‌اند. کابل زره دار در مقابل اشعه ماوراء بنفش و جانوران موذی مقاوم و همچنین خصوصیات ضد‌ روغن و هیدروکربن دارند.

» کابل فشار قوی سربدار و زره دار

این نوع کابل، غلاف فلزی از جنس سرب دارد و غلاف جداکننده‌ی آن به عنوان روکش نهایی از جنس پی‌وی‌سی یا پی‌ای است. کابل سرب‌دار نیز در مقابل اشعه ماوراء بنفش و جانوران موذی مقاومت مطلوبی از خود نشان می‌دهد.

کابل‌ فشارقوی به‌صورت تک شاخه تا پنج شاخه نیز تقسیم بندی می‌شود. در گونه‌ی تک شاخه آن، رسانا به طور یک شاخه معین است و در گونه‌ی پنج شاخه، پنج تکه‌ی جداگانه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. کابل‌ فشار قوی دارای سطح ولتاژ معینی است.

انواع کابل فشار قوی

کاربرد کابل فشار قوی

کابل‌ فشار قوی برای توزیع برق، روی دکل‌های بزرگ بین شهرها، در کانال‌ها و شبکه‌ توزیع زیر زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کابل‌ها در زیر زمین تعبیه می‌شوند یا در کانال‌های شبکه توزیع برق به کار می‌روند. علاوه بر این در کارخانه‌های تولیدی که به برق ولتاژ بالا نیاز دارند و در برق کشی صنایع نیز استفاده‌ی صنعتی دارند.

کابل‌ فشارقوی از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است  و از آنجا که می‌تواند ولتاژ نامی فراتر از 30 کیلووات را از خود عبور دهد، به آن‌ها کابل فشارقوی یا ولتاژ بالا گفته می‌شود. به طور معمول این مدل کابل‌ها جهت انتقال الکتریسیته از نیروگاه‌ها به شبکه‌های مرکزی یا شبکه‌های توزیع  برق نیز به کار می‌روند.

در حقیقت هسته کابل‌های ولتاژ بالا از جنس فولاد با روکش آلومینیومی هستند. آلومینیوم فلز رسانایی است، از این رو آن را تنها به منظور تولید کابل‌های ولتاژ بالا مورد استفاده قرار می‌دهند. مقاومت کابل‌ قشار قوی جهت انتقال برق ولتاژ بالا، مطلوب بوده و بر حسب کاربرد و مقدار ولتاژی که از خود عبور می‌دهد دارای کاربردهای متفاوتی است.

به طور کلی این گونه کابل‌ها افزون بر انتقال برق در ولتاژهای بالا اهداف زیر را محقق می‌سازند:

» منتقل نمودن ولتاژ بالا در زیر زمین

» متصل نمودن فیبر نوری

» روی دکل‌های بزرگ و بین شهری

» استفاده‌های صنعتی

کیفیت کابل فشار قوی

به صورت کلی کابل‌ فشار قوی، شامل یک نوع هادی برق و روکشی از جنس آلومنیوم بوده که توسط عایقی از مدل XLPE  و یا PVC پوشش داده شده است. به منظور اتصال این نوع کابل به طور معمول، سرکابل ویژه قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترتیب بررسی کیفیت کابل فشار قوی به شکل زیر است:

1. هادی برق مورد استفاده در کابل فشار قوی می‌تواند از جنس مس یا آلومینیوم باشد. مس از آلومینیوم گران‌ بهاتر بوده و رسانایی بیشتری نیز دارد. به طور معمول، هادی در این نوع کابل‌ها از مدل مفتول یا نیمه‌افشان است.

3. در اطراف هادی، یک لایه نیمه هادی تعبیه شده است که باعث یکنواختی میدان اطراف آن می‌شود.

3. بر روی کابل، یک لایه عایق کشیده شده که ضخامت آن با توجه به نوع کابل متفاوت است.

4. در این بخش، یک لایه نیمه هادی نیز تعبیه شده است.

5. در برخی از کابل‌های ولتاژ بالا، کاغذ گرافیتی نیز قرار می‌گیرد.

6. در کابل فشار قوی، شیلد وظیفه‌ی حفاظت از کابل را دنبال می‌کند.

7. غلافی که در این بخش به کار رفته است، سبب حفظ کابل از آسیب‌های مکانیکی می‌شود.

8. در نهایت یک پوشش، کلیه لایه‌های کابل را در بر گرفته که اکثر مواقع در دو رنگ قرمز و یا مشکی قابل رویت است.

به‌روز رسانی در تاربخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۰