کات اوت چیست؟

کات اوت، وسیله‌ای به جهت حفاظت الکتریکی بوده که مورد استفاده در سیستم‌های خط سر بار است تا در اثر افزایش یافتن قدرت، از آسیب رسیدن به ترانسفورماتورهای توزیع، جلوگیری نماید. دستگاه کات اوت با قرار‌ دادن پیوند فیوز به‌شکل سری، با کابل‌های خوراک ترانسفورماتور، کار خواهد کرد. این پیوند به‌وسیله‌ی فیوزی لولایی عبور خواهد کرد، به‌شکلی که نگهدارنده‌ی فیوز را در موقعیت بدنه‌ی برش محکم می‌نماید.

درصورتیکه پیوند در موقعیت غوطه‌ور شده، ذوب و از هم جدا گردد، دارنده‌ی فیوز زیر وزن ویژه‌ی خود فرو خواهد رفت، بر روی لولا چرخیده ​​و به شکل عمودی آویزان می‌گردد و نشان از واضح بودن شرایط آن خواهد داد. اکثر طرح‌های کات اوت فیوز نیز روی نگهدارنده‌ی فیوز، دارای حلقه‌ی فلزی هستند که به متصدیان نگهداری و تعمیر اجازه می‌دهند تا درصورتیکه نیاز به کار روی ترانسفورماتور باشد، فیوز را به شکل دستی از هم جدا نمایند.

بخش جدایی‌ناپذیر از شبکه‌های منبع تغذیه سربار، ترانسفورماتورهای توزیع بوده که انرژی تغذیه‌ای مستقیم به‌وسیله‌ی خط‌ها به نقطه‌های مصرف ‌کننده بر روی زمین منتقل خواهند شد. ترانسفورماتورهای ذکرشده و علی‌الخصوص نقطه‌های مصرفی که از آن‌ها تغذیه می‌کنند، به‌سبب آسیب زیادی که در اثر افزایش پی ‌در پی نیرو که در خطوط برق کار می‌کنند، مستعد هستند؛ بنابراین کات اوت فیوز وسیله‌ی محافظتی معمولی بوده که بر روی ترانسفورماتورهای خط سربار نصب می‌گردد و نه ‌تنها از آسیب رسیدن به  لوزه‌های برق جلوگیری می‌کند، بلکه سبب می‌شود به‌عنوان سوئیچ به‌منظور جداسازی ترانسفورماتور و همین‌طور شبکه‌ی توزیع آن‌ نیز مورد استفاده واقع گردد.

جهت مشاهده انواع محصولات مرتبط، به دسته ملزومات برقی مراجعه نمایید.

خرید و قیمت کات اوت

همان‌طوری که گفته شد، کات اوت یکی از وسایل مهم و پرکاربرد در صنعت برق است و بدین ترتیب می‌بایست در انتخاب و خرید آن نهایت دقت و توجه را به خرج داد. کات اوت‌ها همین‌طور که در ادامه ذکر خواهد شد، در انواع بسیار مختلفی وجود دارند و بایستی با توجه به نیاز و کاربرد مورد نظر، شرایط محیطی و سیستمی، انتخابی درست به‌منظور برآوردن نیاز مورد نظر داشت.

کات اوت ازنظر ولتاژ شبکه (فشار ضعیف، فشار متوسط، فشار قوی)، نوع استفاده، کاربرد (همه‌ منظوره و پشتیبانی) و نوع عملکرد (فیوزهای محدود کننده جریان و فیوزی که جریان را محدود نمی‌کند) انواع مختلفی دارد که متناسب با کارکرد موردنظر، بایستی هر یک را انتخاب نمود.

البته در این ‌بین، ویژگی‌هایی هم وجود دارد که می‌توان آنان را برای خرید مدنظر قرار داد، مثلاً نحوه‌ی نصب (داخلی و خارجی)، توانایی ماندگاری در شرایط دشوار محیطی، امکان استفاده نمودن در سوئیچ‌ گیری‌های روغنی و … است. قیمت کات اوت نیز بر اساس مطالب گفته ‌شده بالا، کیفیت، نوع برند، دوام و طول عمر و … تعیین می‌گردد که البته نوسانات ارز، سبب نوسانات دائمی قیمت‌ها گردیده است. 

یراق سازه عماد

تولیدی صنعتی عماد پیچ بیش از 20 سال سابقه تولید لوازم شبکه برق شامل سیم هوایی آلومینیوم، پیچ و مهره شبکه برق رسانی، یراق آلات شبکه برق،ملزومات برقی و لوازم روشنایی درسراسر کشور برای ارائه خدمات بهتر و رفاه شما مشتریان اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود کرده است.

انواع کات اوت

بر اساس ولتاژ شبکه

کات اوت فیوزها به سه دسته بر مبنای ولتاژ شبکه تقسیم خواهند شد که عبارت‌اند از:

» فشار ضعیف
متناسب در شبکه‌هایی با ولتاژی برابر با 1500 ولت به‌طور مستقیم و ولتاژ پایین‌تر از 1000 ولت به‌صورت غیرمستقیم.

» فشار متوسط
برای ایجاد حافظت در سوییچ‌ گیری‌ها، این مدل از فیوزها را می‌توان استفاده نمود.

» فشارقوی
به‌منظور استفاده در شبکه‌هایی با ولتاژ بالاتر از 1000 ولت متناوب، مورداستفاده واقع می‌گردد.
این مدل فیوزها را معمولاً می‌توان در بانک‌های خازنی، الکتروموتورهای فشار متوسط و نیز ترانسفورماتورهای توزیع استفاده نمود.

از اصلی‌ترین مشخصه‌های آنان به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

» نصب خارجی و داخلی

» متناسب به‌منظور استفاده در سوئیچ‌ گیری‌های روغنی

» پایدار در مقابل شرایط محیطی دشوار

انواع کات اوت را با بهترین کیفیت، از فروشگاه اینترنتی یراق سازه عماد تهیه کنید.

بر اساس نوع استفاده

فیوزهایی که بر اساس نوع استفاده دسته ‌بندی می‌گردند، از دیگر انواع کات اوت هستند.

بایستی خریداران نیز در هنگام انتخاب خود، به این ویژگی‌ها توجه کافی داشته باشند تا بتوانند محصولی مناسب و کاربردی را بر اساس نیازشان تهیه و نیز خریداری نمایند.

این نوع کات اوت فیوزها خود بر اساس نوع استفاده به دو دسته جداگانه طبقه‌ بندی می‌شوند که عبارت‌اند از:

 

بر اساس کاربرد

یکی دیگر از دسته ‌بندی‌هایی که برای انواع کات اوت می‌توانیم داشته باشیم، نحوه کاربرد آنان است. برای کات اوت فیوز بر مبنای کاربردش طبقه ‌بندی‌های زیر را داریم:

بر اساس عملکرد

می‌توان کات اوت را بر مبنای عملکرد آنان نیز طبقه‌بندی نمود، بطوریکه این حالت نیز دودسته بسیار مهم  دارد:

» فیوزی که جریان را محدود نخواهد کرد.

» فیوز محدودکننده‌ی جریان.

در این قسمت استفاده از کلمه محدود کننده، بدان معناست که در زمان رخداد حادثه، جریانی بسیار بالا در حال عبور است، به طریقی که پیش از عبور این جریان، فیوز عملکرد محدود کننده‌اش را انجام داده و از رخدادهای ناگوار به طریق مناسب جلوگیری به عمل می‌آورد. جریان در مدل‌های محدودکننده نیز، پیش از رسیدن به پیک، قطع می‌گردد.

ساختار کات اوت

کات اوت سه مؤلفه‌ی اصلی را شامل می‌شود:

» بدنه‌ی برش
قابی با شکل (C باز ) بوده که از نگهدارنده‌ی فیوز، عایقی چینی و یا عایق پلیمری که به شکل الکتریکی از تکیه‌گاه که عایق چسبانده شده است، موارد رسانای مونتاژ را جدا می‌نماید.

» عنصر و یا پیوند فیوز
جزء تعویض‌ پذیر مونتاژ بوده و زمانی که جریان الکتریکی به‌وسیله آن از میزان جریان نامی خودش خارج گردد، مدار را ذوب و شکسته خواهد کرد.
در بیش‌تر قطعات توزیع، عناصر فیوز کات اوت، سیم‌های قلع و یا همین‌طور آلیاژ نقره‌ای هستند. به طوریکه که زمانی که در معرض جریان کافی قرار می‌گیرند، ذوب خواهند شد.

» نگهدارنده‌ی فیوز
لوله‌ای عایق که شامل عنصر فیوز تعویض ‌پذیر است. زمانی که فیوز موجود ذوب می‌گردد، مدار را باز نموده و نگهدارنده‌ی فیوز از بالای آن خارج می‌گردد و از بخش لولا در جایگاه پایینی آن، آویزان می‌شود. نگهدارنده‌ی فیوز، نشان‌ دهنده‌ی قابل دید بودن عملکرد فیوز و نیز حصول اطمینان از باز بودن مدار را نشان خواهد داد. همچنین با بیرون کشیدن پایه‌ی فیوز به‌وسیله چوب گرم، مدار را می‌توانید باز نمایید.

برای ساختار کات اوت، ویژگی‌های زیر نیز قابل ‌بیان است:

» درجه ‌بندی عناصر فیوز

ما بین 1 تا 200 آمپر می‌تواند متفاوت باشد.

» نصب برش‌ها
 عموماً برش‌ها، حدود 20 درجه  عمودی نصب می‌گردند. به طوری که مرکز ثقل نگهدارنده‌ی فیوز عوض‌ شده و نگهدارنده‌ی فیوز در زمان ضربات فیوز بتابد و زیر وزن خود بازگردد.

» تنش مکانیکی
معمولاً تنش مکانیکی بر روی پیوند فیوز، جریان را در حالتی ایستا نگه می‌دارد. کم کردن نگهدارنده‌ی فیوز و ترانسفورماتور زمانی که فیوز زده می‌شود، جریان آزاد شده و پیوند فیوز از لوله‌ی نگهدارنده‌ی فیوز بیرون کشیده می‌شود. به‌دلیل اینکه زمان افزایش و همین‌طور آسیب به نگهدارنده‌ی فیوز و ترانسفورماتور را کم می‌کند.

فروشگاه یراق سازه عماد
تهران، لاله زار جنوبی، کوچه بوشهری، پاساژ تهران الکتریک، طبقه زیر هکف، پلاک 5

به‌روز رسانی در تاریخ  ۰۱ مهر ۱۴۰۰