بلاگ

کابل آنتن چیست ؟ | آشنایی با کابل آنتن

کابل انتن چیست

کابل آنتن چیست ؟

نام دیگر کابل آنتن چیست؟ (Coaxial cable) کابل کواکسیال یا همان کابل آنتن Coaxial cable کابلی است که یک رسانای داخلی دارد و توسط یک عایق منعطف محاصره شده‌است ، روی این لای منعطف نیز توسط یک رسانای نازک برای انعطاف کابل به هم بافته شده‌است .

هدف این لایه رسانای خارجی کابل جلوگیری از نفوذ نویز های محیط کابل می باشد. همهٔ این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی شده‌اند .

این کابل‌ها دارای امپدانس مخصوص به خود هستند. مثلاً کابل ۵۰ اهمی یا ۷۵ اهمی . کابل مورد استفاده در آنتن ماهواره‌ های خانگی (بشقاب ماهواره) و تلویزیون‌ ها همگی از نوع کواکسیال ۷۵ اهمی هستند .

اگر به بدنه آن‌ها دقت کرده باشید امپدانس و برخی اصطلاحات دیگر آن نوشته شده‌ است . یکی از مشخصات بارز کابل کواکس

یال این است که در حالت گیرندگی هیچ نویزی نمی‌تواند در طول خط انتقال وارد آن شود و در حالت فرستندگی هیچ تشعشع و تابشی در طول کابل دیده نمی‌شود. یعنی موج انتقالی کاملاً شیلد و محافظت می‌شود.

کال آنتن چیست ؟

انواع کابل آنتن

انواع کابل آنتن بر اساس کاربرد به گروه های زیر تقسیم شده اند :

جنس و کاربرد کابل آنتن چیست ؟

جنس کابل آنتن چیست ؟از مس می باشد و این مس در یک لایه نازک آلمینیومی قرار گرفته است.

کاربرد کابل آنتن چیست ؟ کابل کواکسیال یا کابل آنتن همان گونه که پیش تر نیز گفته شد کاربرد های فراوانی دارد.

از این کابل ها برای فاصله های زیاد استفاده می شود.

هدف استفاده از آن ها ایجاد ارتباط بین شبکه های رادیویی، شبکه های تلفنی و نیز شبکه های تلویزیونی می باشد. البته از کابل های آنتن کوتاه جهت ایجاد ارتباط میان وسایل تصویری خانگی استفاده می شود.

کاربرد کابل کواکسیال میکرو نیز در تجهیزات نظامی و وسایل مربوط به اسکن فراصوت می باشد.

به طور کلی می توان در رابطه با کاربرد کابل کواکسیال این گونه گفت که از این کابل ها برای انتقال سیگنال از آنتن به گیرنده، از دکل های رادیویی به گیرنده های رادیویی و همچنین از از ایستگاه های تلویزیونی به گیرنده های تلویزیونی استفاده می شود.

مزایا کابل انتن

مزایا کابل انتن چیست؟ هنوز هم سیم کشی بسیاری از خانه های قدیمی از کابل کواکسیال استفاده می کنند. پس بسیاری از وسایل الکترونیکی که به صورت روزانه از آن ها استفاده می کنید با کواکسیال سازگار هستند. از دیگر مزایای استفاده از کابل های کواکسیال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نحوه انتخاب کابل انتن

هنگامی که بحث از دستگاه های الکترونیکی پخش تصویر، کابل ها و اتصالات برای اتصال شبکه های تلویزیون های ماهواره ای می شود باید این نکته را متذکر شد که کابل های کواکسیال، که به آن ها کابل کواکس نیز گفته می شود، بیشترین استفاده را دارند و رایج ترین کابل برای این مصارف می باشند. در بعضی موارد، کابل های کواکسیال برای دستگاه های صوتی و گاهی اوقات حتی برای اتصال شبکه های کامپیوتری نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

در حالی که برای افراد غیر متخصص به نظر می رسد تمام کابل های کواکسیال مشابه یکدیگرند، این کابل ها یکسان ساخته نشده اند. در واقع، انواع مختلفی از کابل کواکسیال وجود دارد که در شرایط خاص هر کدام به دیگر برتری هایی دارند.

از آنجایی که ظاهر انواع مختلف کابل آنتن با یکدیگر بسیار مشابه است ، سازندگان از کد برای این کابل ها استفاده کرده اند تا انتخاب کابل مناسب برای نیاز شما آسان شود. کابل های کواکسیال از استاندارد ” هدایت کننده رادیویی” استفاده می کند که همان RG می باشد و پس از آن یک شماره درج می شود.

سه نوع اصلی کابل کواکسیال وجود دارد که برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. نحوه کار تمام آن ها یکسان است که ایجاد سیگنال های صوتی و تصویری برای دستگاه های الکترونیکی است، اما بعضی از این کابل ها در بعضی شرایط مناسب تر اند. برای مثال کابل RG6، به نوعی استاندارد انتقال اطلاعات از ماهواره یا شبکه های کابلی می باشد در حالی که استاندارد کابل RG59 طوری طراحی شده است تا با شبکه هایی که توسط آنتن دریافت و پخش می شوند به خوبی کار کند. آخرین نوع کابل کواکسیال، نوعی از کابل RG59 می باشد که به آن کابل کواکسیال باریک یا کابل RG59 باریک می گویند و برای شرایط خاصی که فاصله بین دستگاه های متصل بسیار کوتاه است، بهترین انتخاب است.

ساختار داخلی کابل آنتن

ساختار داخلی کابل آنتن به این صورت است که قطر این کابل های کواکسیال یا کابل آنتن 0.25 اینچ می باشد. این کابل ها بسیار نرم و انعطاف پذیر می باشند. کار کردن با این کابل ها بسیار راحت است . کاربرد کابل کواکسیال Thinnet  به این گونه است که در تمامی شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد. مدل نازک این گونه کابل ها می توانند بدون این که یک سیگنال ضعیف شود آن را به مسافتی به طول 185 متر انتقال دهند. امپدانس 50 اهم دارند و در دسته کابل RG-58 قرار می گیرند.

 

امیدواریم مطلب کابل آنتن چیست ؟ برای شما مطلب جامعی بوده باشد در صورتیکه سوال و یا نظری دارید برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان یراق سازه عماد در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند. این مطلب را در آینده نیز کامل خواهیم کرد.

2 دیدگاه در “کابل آنتن چیست ؟ | آشنایی با کابل آنتن

 1. نیما گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  جنس کابل کواکسیال از چیه ؟

  1. tavakol گفت:

   سلام به شما.
   جنس کابل آنتن از مس می باشد و این مس در یک لایه نازک آلمینیومی قرار گرفته است.
   برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *